ده روز ،ده سرود -قسمت اول پناه ضعیفان

ده روز ،ده سرود -قسمت اول پناه ضعیفان

پیروزی انقلاب شور و حالی را برانگیخت . موجی که عرصه های گوناگون را درنورید . عرصه هایی چون هنر و فرهنگ . سرودهای ماندگار و خاطره انگیز اوایل انقلاب که هر سال در همین ایام یاداور زمستان ۵۷ است . هر کدام برای خودشان داستانی دارند .

ترانه ی «الله الله تو پناهی بر ضعیفان» را آن سال ها جوانی ۱۷ ساله به نام «علی هاتفی »خواند . این جوان موسیقی را دوست داشت .

او در دوران دانش آموزی و در اردوهای رامسر ، در مسابقه های هنری شرکت کرده بود . آن جا هم با چند موزیسین آشنا شده بود . بعد هم در کاخ جوانان برنامه های هفتگی اجرا می کرد . وقتی انقلاب پیروز شد ، او به همراه «علی درخشان» و «مسعود هوشمند» ، سرود را ضبط کرد و آن را به رادیو بردند و شورای آن وقت رادیو هم تصویبش کرد . فرصتی برای زنده شدن دوباره ی موسیقی پاپ در رادیو . با شروع جنگ تحمیلی «علی هاتفی» مدتی را در جبهه گذراند . تا این که در سال ۱۳۶۲ به بهانه ی تحصیل از ایران رفت و دیگر باز نگشت .

او سال هاست که با نام هاتف در لس آنجلس ترانه می خواند . هاتف حالا مردی ۵۴ ساله است . خودش دربار ه ی احساسش موقع اجرای ترانه ی الله الله چنین می گوید :

« می‌دانید، این موضوع توامان شده بود با شور ملی. یک شور انقلابی که آن زمان سراسر کشور را فرا گرفته بود. یعنی یک حرکت ۲۰ میلیونی را شاهدش بودید. بعد هم برخورد دولت آن زمان با مردم و به هر صورت جوانانی که جان باختند، به آدم حسی می‌داد مانند یک وظیفه. یک حالتی که خوب، آدم سهیم می‌شد در این حرکت.»
الله الله تا سال ها از تلویزیون و رادیو پخش می شد . اما بعدترها پخش آن را ممنوع کردند و حمید غلامعلی آن را بازخوانی کرد تا این ملودی خاطره انگیز از یاد نرود .

درباره نویسنده:

كارشناس سينما (گرايش فيلمنامه نويسي) كارشناس ارشد ادبيات نمايشي - نگارش مجموعه های آموزشی - نگارش مجموعه های داستانی - نگارش فیلنامه های بلند داستانی و همكاري در انجام تحقيق و نگارش فيلمنامه و گفتار متن انواع مستندهاي صنعتي ، آموزشي و ... در طول سال هاي 1374 تا كنون . - نويسندگي نمايش راديويي از سال 1370 بدين سو - سردبيري برنامه هاي در آدينه با نمايش (سراسري ) و زمان مكان نمايش ( گفتگو) - سردبیر و تهیه کننده رادیو در شبکه های جوان ، گفتگو، مرکز فارس - دبير تحريريه ماهنامه ي فرهنگ و سينما از 1371 تا 1375 - نگارش نقد فيلم و مقاله هاي علمي در نشريات فرهنگ و سينما و فصلنامه فارابي

    مطالب مرتبط:

    5 Comments

    پاسخ دهید:

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *